Виробництво полімерних труб в Україні сьогодні розвивається досить швидкими темпами, оскільки вони мають значні переваги над металевими: невелика вага, корозійна і вібраційна стійкість, відсутність зварного шва, високе шумопоглинання. Такі труби не заростають у процесі експлуатації і не розриваються в разі замерзання в них води, не потребують фарбування й легкі в монтажі.
Ринок полімерних труб станом на 2014 рік є одним з найбільш технологічно містких та динамічних ринків в Україні . Це зумовлено специфікою продукції, яку активно використовують в сферах житлово-комунального господарства, що потребує постійного удосконалення конструкторських та фізичних характеристик полімерних труб.
Перероблення полімерних матеріалів характеризується низкою складних технологічних процесів, що забезпечують отримання виробу із заданими, відповідно до умов експлуатації, властивостями. Основна увага приділяється процесам від яких значною мірою залежить їх якість: підготовка розплаву полімеру, гомогенізація, підтримування відповідної температури та тиску.
Основним устаткуванням для переробки поліетилену методом екструзії служать одно- і двочерв’ячні екструдери, так як вони вирізняються універсальністю, достатньою продуктивністю, дешеві у виготовленні та обслуговуванні. Схема черв’ячного преса представлена на рисунку .
Складовими преса є: привід, станина, воронка завантажувальна, корпус, черв’як, система охолодження і система нагрівання. Поліетилен подається через завантажувальний бункер в зону завантаження, де він захоплюється витками черв’яка і транспортується по більш гарячим секціях циліндра до зони плавлення, де гранули поліетилену починають плавиться, далі розплавлений матеріал гомогенізується і рухається до останньої зони шнека – дозування, де відбувається остаточне змішування розплаву та однорідне дозування його через формуючу головку .